Strona główna
IUNG PIB na Dożynkach Jasnogórskich 2012 Drukuj Email

05.09.12 W dniach 1-2 września 2012 r. odbyła się w Częstochowie XXI Krajowa Wystawa Rolnicza – Dożynki Jasnogórskie 2012, w których brał udział także IUNG-PIB.

Na uroczystość święta rolników przybył Prezydent Bronisław Komorowski i Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba.

Prezydent podziękował rolnikom za owoce ich ciężkiej pracy oraz dbanie o wspólne dziedzictwo, polską ziemię. Przywołał słowa naszego rodaka Papieża Jana Pawła II, iż praca łączy ludzi i jest siłą wspólnoty, która powstaje w wyniku wspólnego wysiłku i wspólnej pracy. Minister Rolnictwa, zabierając głos, zwrócił uwagę na problem głodu na świecie, a także na fakt że wspólna polityka rolna musi być polityką solidarną, opartą na jednakowych kryteriach. Podkreślił także wielki wkład rolników do skarbnicy narodowej. Powołał się przy tym na słowa Wincentego Witosa, który powiedział przed laty, iż dzięki temu, że polski rolnik zachował trzy wartości: ziemię, religię i narodowość, dało to fundament do stworzenia państwa polskiego.

 

IUNG-PIB swoją obecność na dożynkach zaznaczył poprzez przygotowaną przez Dział Upowszechniania i Wydawnictw bogatą ofertę wydawnictw z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin.

Podczas trwania wystawy pracownicy IUNG-PIB udzielali także porad rolnikom. Podczas dożynek stoisko odwiedziło wielu rolników-plantatorów.

Na stoisku IUNG-PIB gościliśmy Tadeusza Nalewajka Podsekretarza Stanu MRiRW i Marka Cieślińskiego z-cę Dyrektora Departamentu Doradztwa Oświaty Rolniczej i Nauki MRiRW.