Strona główna
IUNG-PIB na MAZOWIECKICH DNIACH ROLNICTWA Drukuj Email

19.06.18 W dniach 16-17 czerwca 2018 roku w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku odbyły się XIX MAZOWIECKIE DNI ROLNICTWA połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Honorowy patronat nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Od wielu lat Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa  Państwowy Instytut Badawczy jest zapraszany na Mazowieckie Dni Rolnictwa jako wystawca, a także jako przedstawiciel z ramienia nauki jest członkiem komisji konkursowej.

Na tegorocznych targach wzorem lat ubiegłych przeprowadzono konkurs na „Hit Targowy XIX MDR 2018”. W pracach komisji konkursowej brali udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz naszego Instytutu. Główną nagrodę,  tzw. „Hit Targowy XIX MDR 2018” oraz puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała firma Techpom Sp. z o.o. z Krzywonosia, która jest dystrybutorem ciągnika rolniczego CASE MAXXUM 125 MC produkowanego przez CHN Europe. Ponadto w tym konkursie IUNG-PIB otrzymał Dyplom oraz Puchar Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za wieloletnią współpracę na rzecz transferu wiedzy i innowacji do praktyki rolniczej.

Przedstawiciele Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB w czasie trwania Mazowieckich Dni Pola zorganizowali i obsługiwali stoisko wydawniczo-doradcze. Prezentowano na nim najnowsze publikacje naukowe i upowszechnieniowe z zakresu uprawy i wykorzystania roślin zbożowych, pastewnych oraz dotyczące nawożenia i stosowania różnych form nawozów, a także obszernie ilustrowane atlasy chwastów, chorób i szkodników. Na stoisku naszego Instytutu rolnicy i producenci oraz doradcy mogli skorzystać z fachowej porady, a także nabyć materiały informacyjne. Wiele pytań rolników dotyczyło zagadnień związanych z suszą rolniczą i jej zapobieganiem.

Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem były dobrą okazją do nawiązania współpracy pomiędzy Instytutem a praktyką rolniczą, a także do zaprezentowania przybyłym gościom dotychczasowych wyników badań aplikacyjnych IUNG-PIB z zakresu działalności naukowo-badawczej. W tegorocznej imprezie wzięło udział  około 900 wystawców z kraju i zagranicy oraz kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.