Strona główna
IUNG-PIB na Dniu Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli Email

26.06.18 Szczególnym wydarzeniem w naszym regionie jest organizowany corocznie Dzień Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W tym roku odbył się on 24 czerwca. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 Mszą Świętą w kościele parafialnym w Końskowoli. Następnie korowód z Orkiestrą Dętą Gminy Końskowola przeszedł na plac przed budynkiem LODR.

W czasie Dni Otwartych Drzwi wręczono odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa oraz zaprezentowano osiągnięcia rolników i firm Lubelszczyzny. Ponadto rozstrzygnięto konkursy: Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2017, konkurs na najlepszy produkt ekologiczny. Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych, pokaz ras trzody chlewnej, koni, drobnego inwentarza, kwiatów i roślin ozdobnych. Odbyły się też pokazy dronów i maszyn do pobierania próbek glebowych oraz kiermasze i występy zespołów artystycznych. Prezentacje miały miejsce na polach ośrodka,
w sadzie, pasiece i w ogrodzie dydaktycznym.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach reprezentowany był przez Z-cę Dyrektora ds. naukowych prof. dr. hab. Stanisława Krasowicza. Pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw prezentowali najnowsze osiągnięcia naukowe oraz publikacje upowszechnieniowe z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Na stoisku naszego Instytutu rolnicy i producenci oraz doradcy mogli skorzystać z fachowej porady, a także nabyć materiały informacyjne. Wiele pytań rolników dotyczyło zagadnień związanych z suszą rolniczą i jej zapobieganiem.

Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli był dobrą okazją do nawiązania współpracy pomiędzy Instytutem a praktyką rolniczą, jak również do zaprezentowania przybyłym gościom dotychczasowych sukcesów pracowników Instytutu w zakresie działalności badawczej.
W imprezie uczestniczyło wielu wystawców i kilkuset zwiedzających.