Strona główna
IUNG PIB na Wojewódzkim Dniu Pola w Michalowie Email

29.06.18 Dnia 28 czerwca 2018 roku w Gospodarstwie Rolnym Państwa Aleksandry i Marcina Zamoyskich w Michalowie k. Zamościa odbył się II Wojewódzki Dzień Pola. Głównym punktem programu spotkania była konferencja: „Lubelszczyzna Spichlerzem Polski”.

W trakcie konferencji zaprezentowano szereg referatów przedstawiających innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie w produkcji roślinnej. Tematyka wystąpień dotyczyła w szczególności analizy gleby, nawadniania, nawożenia, rolnictwa precyzyjnego, nowych odmian zbóż oraz zastosowania dronów w rolnictwie.

Zaprezentowano również pola doświadczalne buraka cukrowego, zbóż i rzepaku, a także zestaw do automatycznego poboru próbek glebowych.

Dział Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB zorganizował stoisko wydawniczo-doradcze. Prezentowano na nim najnowsze publikacje naukowe i upowszechnieniowe z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, integrowanych technologii uprawy roślin oraz atlasy i słowniki. Można było również zasięgnąć fachowych porad dotyczących tematyki zawartej w wydawanych publikacjach oraz poznać zakres badań prowadzonych przez IUNG-PIB. Wiele pytań rolników dotyczyło zagadnień związanych z żyznością gleby, tj. ze zwiększeniem w niej materii organicznej, regulacji kwasowości i zasobności gleb.

Wojewódzki Dzień Pola na Zamojszczyźnie był zorganizowany po raz drugi. Uczestniczyło w nim wielu wystawców oraz kilkuset zwiedzających. Duże zainteresowanie wykazali okoliczni rolnicy oraz zarządcy gospodarstw rolnych.