Strona główna
IUNG PIB na XXVII Krajowej Wystawie Rolniczej Drukuj Email

03.09.18 Zgodnie z wieloletnią tradycją, w dniach 1-2 września br. w Częstochowie odbyła się już po raz 27. Krajowa Wystawa Rolnicza. Towarzyszyły jej uroczystości XIX Dni Europejskiej Kultury Ludowej w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich.

Głównym organizatorem Wystawy był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy.

Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polski Pan Andrzej Duda. Patronatem objęli imprezę również: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, prezydent Miasta Częstochowa oraz Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Na tej największej w kraju imprezie rolniczej o charakterze wystawienniczo – targowym swój dorobek prezentowało ponad 400 wystawców. Na ich stoiskach można było podziwiać różnorodny asortyment produktów i wyrobów związanych z rolnictwem: od nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych po sadzonki drzew i krzewów, miody, wyroby wędliniarskie, pieczywo i wiele innych lokalnych produktów. Ponadto nie zabrakło koncertów ludowych zespołów pieśni i tańca i kapel z różnych regionów Polski. W ramach uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze wystąpił również chór Państwowego Zespołu Pieśni i tańca „Mazowsze”.. Swoje wyroby na częstochowskim placu prezentowali twórcy ludowego rękodzieła. Wśród wielu gości odwiedzających stoiska byli rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy rolni, uczniowie gimnazjów i szkół średnich oraz zwykli turyści.

Dnia 2 września o godzinie 11.00 na błoniach pod Jasną Górą odbyła się msza św. dożynkowa z udziałem ok. 60-ciu tysięcy wiernych. Mszy św. przewodniczył i homilię głosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na uroczystości obecny był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podziękował on rolnikom za ich ciężką pracę oraz podkreślił znaczenie kultury ludowej w dziejach narodu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska instytucji rządowych, rolniczych i okołorolniczych. Jednym z punktów programu wystawy były prezentacje osiągnięć instytutów branżowych resortu rolnictwa.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, oprócz prezentacji dorobku i osiągnięć oraz bogatej oferty wydawniczej, na specjalnie przygotowanym stoisku służył doradztwem w dziedzinie uprawy roślin zbożowych i pastewnych, nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Stoisko odwiedził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz sekretarz stanu Szymon Giżyński. Minister zwrócił uwagę na kilka ważnych problemów, którymi Instytut się zajmuje, a mianowicie na zagadnienia związane z suszą, żyznością gleb i regulacją zakwaszenia. Wyraził opinię, że są to obecnie istotne problemy naszego rolnictwa