Strona główna
Dzień Kukurydzy 2018 Drukuj Email

11.09.18 W dniu 7 września  w RZD Kępa (gospodarstwo Osiny) po raz kolejny zorganizowany został Dzień Kukurydzy.

Zebranych powitał pan  prof. dr hab. Wiesław Oleszek dyrektor Naszego Instytutu, który wspólnie z prof. dr hab. Tadeuszem Michalskim – prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy przewodniczył referatowej części  spotkania.

Wygłoszono 3 referaty:

  • Wyniki realizacji projektu LCAgri -  dr hab. Jerzy Kozyra  - IUNG-PIB Puławy,
  • Wykorzystanie pofermentu z biogazowni do nawożenia kukurydzy i sorga -  dr hab. Mariusz Matyka, mgr Agata Witorożec – IUNG-PIB,
  • Aktualne trendy w nawożeniu kukurydzy – dr Piotr Skowron – IUNG-PIB

Na polu doświadczalnym 16 firm hodowlanych i nasiennych prezentowało około 100 odmian kukurydzy o różnych kierunkach użytkowania i wczesności dojrzewania. Ponadto swoje produkty przestawiło 10 firm produkujących nawozy, środki ochrony roślin, maszyny, narzędzia do uprawy, siewu i pielęgnacji kukurydzy. Ponadto można była zapoznać się z pracą  ekstrudera.

Swoje stoisko zorganizował także Nasz Instytut. W spotkaniu uczestniczyli v-ce marszałek woj. lubelskiego pan Grzegorz Kapusta i v-ce marszałek pan Paweł Nakonieczny, pan prof. dr hab. Roman Niżnikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z-ca dyr. CDR Brwinów pani Katarzyna Boczek, pracownicy CDR Radom, doradcy LODR, a przede wszystkim rolnicy i uczniowie szkół (ZSR Potoczek Wielki, ZSCKR Golądkowo, ZSR-T Zwoleń) w sumie około 160 osób.

Uczestnicy mogli zapoznać się najnowszymi odmianami kukurydzy. Szkoda tylko, że tak mało koleżanek i kolegów  z Naszego Instytutu zdecydowało się  na udział. No cóż czekamy za rok. Wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania oraz sprawnego jego przebiegu, a zwłaszcza kolegom którzy przygotowali i wygłosili wykłady bardzo dziękuję.  

  ------- prof. dr hab.Jerzy Księżak